Kaucja za butelki. Jak to działa?

Rzeczą nową, dla osób które przeprowadziły się do Niemiec może być kaucja za butelki. W jaki sposób działa Flaschenpfand oraz ile to kosztuje.

Ile wynosi kaucja za butelki?

W Niemczech działa kilka różnych rodzai kaucji w zależności od typu i materiału z którego wykonana jest butelka.

Einwegflasche – Butelka jednorazowa

Einwegpfand logo - Kaucja za butelki w Niemczech (kaucja za butelki niemcy)
Tym symbolem oznaczane są butelki jednorazowe.

Zwykłe plastikowe butelki wykonane z miękkiego, łatwego do zgięcia tworzywa objęte są kaucją (Einwegpfand), która wynosi 0,25€. Do tej kategorii zaliczamy również puszki, ale tylko te na których znajdziemy symbol Einwegpfand (zamieszczony po prawej).


Butelki te oznaczone są symbolem organizacji Deutsche Pfandsystem GmbH który, można zobaczyć po prawej stronie.

Mehrwegflasche – Butelki wielorazowego użytku

  • Butelki po piwie o pojemności 0,5l oraz 0,33l, kapslowane to kaucja wysokości 0.08€.
  • Butelki po piwie z zamknięciem patentowym zwanym krachlą (na zdjęciu poniżej) wynosi 0.15€, lecz regionalnie mogą być objęte kaucją 0,25€ lub 0,50€.
  • Zamkncięcie patentowe - krachla (kaucja za butelki niemcy)
    Zamkncięcie patentowe – krachla.

    Inne butelki zwrotne z zakrętami ze szkła lub twardego plastiku (butelki PET) objęte są kaucja 0,15€. Zaliczają się do nich: woda mineralna, lemoniada, Coca-Cola, jogurty, mleko, śmietana, cydr oraz soki owocowe.

  • Szklane butelki firmy Schweppes – kaucja wynosi 0,10€.
  • W przypadku szklanych butelek 1-litrowych po winie w niektórych sieciach doliczana jest kaucja w wysokości 0.02€ – 0.03€.
  • Kaucja za skrzynkę w której umieszczone są butelki z piwem wynosik 1,5€

Gdzie oddawać butelki?

Najpewniejszym miejscem do którego możemy zawsze zawieść wszystkie butelki oraz skrzynki jest Getränkemarkt, czyli market z napojami bez- oraz alkoholowymi. Tam mamy pewność, że zarówno butelki jedno- oraz wielorazowego użytku zostaną przyjęte.

Poza tym, praktycznie w każdym markecie funkcjonuje automat, który przyjmuje butelki lub istnieje stanowisko, gdzie butelki są przyjmowane przez pracowników sklepu.


Jeżeli w naszej okolicy znajduje się sklep z automatem upewnijmy się wcześniej jakiego typu butelki przyjmuje. Często możemy spotkać automaty, które przyjmują tylko i wyłącznie butelki jednorazowe.

Jak oddawać butelki do automatu?

Pfandrückgabeautomat - Automat do zwrotu butelek z sieci Aldi. (kaucja za butelki niemcy)
Pfandrückgabeautomat – Automat do zwrotu butelek z sieci Aldi.

To nic strasznego i może być na swój sposób satysfakcjonujące. Obsługa automatu jest bajecznie prosta. Jedyne co musimy zrobić to po kolei, niezbyt szybko wkładać butelki do odpowiedniego otworu, a automat naliczy nam należny zwrot pieniędzy, który będzie widoczny na ekranie obok. Gdy skończą nam się butelki otrzymamy paragon, który możemy wykorzystać przy płaceniu za zakupy lub zamienić na gotówkę przy kasie.

Wyrzucać, czy zbierać butelki?

Zdecydowanie zbierać! To żaden wstyd, a przy większej ilości butelek potrafi skumulować się nam bardzo fajna kwota, która najprościej obniży nam nasz rachunek przy zakupach. Jeżeli nie chcemy oddawać butelek na bieżąco, zawsze możemy zbierać je przed dłuższy czas np. w piwnicy i jednorazowo oddać je raz na miesiąc lub dwa.

Automat do zwrotu butelek

Poniżej zamieszczamy wideo jednego z użytkowników portalu YouTube, prezentujący działanie automatu do zwrotu butelek z sieci sklepów Lidl.