Kupno samochodu w Niemczech. Gdzie szukać, jak kupić?

Tym razem przygotowaliśmy zbiór porad gdzie i jak dokonać kupna samochodu w Niemczech. Przedstawiamy miejsca w których możemy znaleźć interesujące oferty, a także co musimy zrobić, aby kupić auto w Niemczech.

Gdzie szukać samochodu?

Oprócz klasyki takiej jak komisy samochodowe, lokalne gazety, czy ogłoszenia w markecie ogromną możliwość znalezienia wymarzonego auta daje nam internet. Poniżej zamieszczamy listę najpopularniejszych serwisów w Niemczech z ofertami kupna i sprzedaży samochodów.

Na wymienionych serwisach znajdziemy zarówno samochody używane (Gebrauchtwagen) jak i oferty samochodów nowych (Neuwagen).

Używane samochody od dealera

Jeżeli zależy nam na pewnym samochodzie, warto zainteresować się zakupem używanego samochodu od dealera. Często na oficjalnych stronach marek funkcjonuje Gebrauchtwagenbörse, czyli w wolnym tłumaczenia giełda samochodów używanych.


Lista kilku przykładowych giełd dla różnych marek:

Kupno samochodu od osoby prywatnej

Kupno samochodu w NiemczechW przypadku zakupu samochodu od osoby prywatnej nie przysługuje nam prawo do rękojmi. Samochód kupujemy w stanie jaki się znajduje, dlatego też jeżeli nie znamy się za bardzo na samochodach, warto zabrać ze sobą osobę, która będzie wiedziała na jakie rzeczy zwrócić uwagę.

Mimo wszystko, sprzedający ma obowiązek poinformowania kupującego o wcześniejszych szkodach, naprawach czy wadach pojazdu. W przypadku, gdy tego nie zrobi mówi się o celowym wprowadzeniu w błąd (Arglistige Täuschung– upoważnia to kupującego do odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży.


Uwaga: W Niemczech możliwy jest zakup pojazdu bez umowy kupna-sprzedaży, jednakże odradzamy taką formę transakcji. Pisemna umowa jest zabezpieczeniem zarówno dla kupującego jak i sprzedającego.

Kupno samochodu od dealera, z komisu lub salonu samochodowego

W przypadku zakupu samochodu od przedsiębiorcy, w zależności, przysługuje nam:

  • Rękojmia: od 1 roku do 2 lat
  • Gwarancja producenta (w zależności od marki, średnio od 2 do 7 lat)
  • Gwarancja dealera: Zazwyczaj 1 rok
Kupno samochodu w Niemczech
Komis samochodowy

Teoretycznie w przypadku zakupu od dealera lub z salonu samochodowego powinniśmy być bezpieczni. Często w przypadku młodych roczników otrzymamy potwierdzenie dobrego stanu technicznego pojazdu lub dodatkowe certyfikaty, które gwarantują nam, że samochód przeszedł szczegółowy przegląd zalecany przez producenta.


W przypadku komisów samochodowych bądźmy jednak ostrożniejsi i sprawdźmy dokładnie samochód. W przypadku, gdy mamy wątpliwości możemy poprosić o możliwość sprawdzenia auta w salonie producenta. W Niemczech również zdarzają się przypadki (nie tak często jak w Polsce, ale jednak) w którym licznik zostaje cofnięty do bardziej zachęcającej do zakupu wartości.

Co oznacza “VB” przy cenie?

“VB” zamieszczone przed lub za ceną samochodu to oznaczenie, że podana cena to Verhandlungsbasis, czyli podstawa do negocjacji. Z kolei Festpreis oznacza cenę stałą i sprzedawca, raczej nie będzie zainteresowany jakimikolwiek negocjacjami.

Na co uważać?

Kupno samochodu w NiemczechWystrzegajmy się zapisków w umowie kupna-sprzedaży takich jak “Bastlerfahrzeug” (samochód dla hobbystów) lub “ohne Gewährleistung” (bez prawa do rękojmi). Takimi zapiskami w umowie sprzedający próbują uniknąć odpowiedzialności z tytułu ukrytych wad i usterek pojazdu. W świetle niemieckiego prawa takie zapisy są nielegalne. Gdy dostrzeżemy takie informacje zawarte w umowie powinna nam się zapalić czerwona lampka i powinniśmy przemyśleć naszą decyzję zakupową. Więcej informacji pod tym adresem.

Jeżeli nie mamy pewności co do stanu samochodu, a mimo wszystko sprzedawca zapewnia nas o jego bezwypadkowej historii – możemy poprosić o wystawienie oświadczenia w którym sprzedawca potwierdza, że auto jest bezwypadkowe. Może być do dla nas zabezpieczenie na przyszłość, gdyby sprzedawca mijał się z rzeczywistością.

Niemiecka umowa kupna-sprzedaży

Polecamy korzystanie ze wzorów umowy kupna-sprzedaży przygotowanej przez ekspertów takich jak ADAC, czy Tüv. Poniżej zamieszczamy linki pod którymi możemy znaleźć przygotowane umowy w formie pliku PDF – gotowe do druku.

Zobacz także: