Wynajem mieszkania w Niemczech

Garść porad odnośnie wynajmu mieszkania w Niemczech – jak wynająć, gdzie szukać i na co zwrócić uwagę przy szukaniu mieszkania u naszych zachodnich sąsiadów.

Gdzie szukać mieszkania?

Największym portalem z nieruchomościami w Niemczech jest Immobilienscout24. Znajdziemy tam zarówno ofert od osób prywatnych jak i pośredników w postaci agencji nieruchomości.

Dobrym źródłem ogłoszeń jest również Ebay Kleinanzeigen (niemiecki odpowiednik olx). Znajdziemy tam głównie ogłoszenia od osób prywatnych, ze względu na brak opłat za wystawienie ogłoszenia.

Warto również wspomnieć o Facebookowych zarówno polsko- jak i niemiecko-języcznych grupach skupionych w okół ofert nieruchomości na wynajem.

Jeżeli jesteśmy na miejscu i szukamy mieszkania w tej samej okolicy warto zerknąć na tablice ogłoszeniowe umiejscowione przy wejściu do większych marketów takich jak Rewe czy Kaufland.


Jedną z dodatkowych możliwości jakie mamy na terenie Niemiec jest wynajem mieszkania od brokera nieruchomości takiego jak Mr.Lodge oferującego w pełni wyposażone mieszkania. Często ta opcja jest dobra dla osób nie znających języka niemieckiego, a posługujących się językiem angielskim. Taki wybór oznacza też odpowiednio wyższe koszty wynajmu.

Jak wyglądają mieszkania, czyli co wynajmę?

Generalnie na rynku wynajmu nieruchomości w Niemczech znajdziemy trzy typy mieszkań. Kompletnie puste, z wyposażoną kuchnią oraz w pełni umeblowane.

Aby wynająć lokatorom mieszkanie w Niemczech musi ono posiadać wyposażoną łazienkę. Dlatego czasami możemy spotkać mieszkania w których każde pomieszczenie – łącznie z kuchnią będzie puste, oprócz łazienki. Ma to zazwyczaj odzwierciedlenie w cenie najmu, ale zanim urzeknie nas cena, upewnijmy się jak duże koszta będziemy musieli ponieść w związku z zabudową kuchni.

Innym, najczęściej spotykanem typem mieszkań są takie, które posiadają zabudowaną kuchnie, łazienkę, a reszta pokoi stoi pusta. Takie rozwiązanie wydaje się najbardziej optymalne, jeżeli planujemy zostać w danym miejscu na dłużej.

Mieszkania w pełni wyposażone nie są bardzo popularne w mniejszych miejscowościach, ale w dużych miastach, czy aglomeracjach możemy trafić na nie stosunkowo często. Jeżeli planujemy krótkotrwały pobyt i chcemy uniknąć wydatków związanych z meblami, czy innym wyposażeniem domu ta opcja wydaje się być strzałem w dziesiątke.

Na co uważać, czyli jak wygląda typowe oszustwo?

Jak wszędzie możemy natknąć się na oszustów. Jednym z najbardziej popularnych, które dość często możemy spotkać w sieci, są ofert mieszkań w atrakcyjnych cenach, zazwyczaj umeblowane i blisko centrum. Najczęstszym schematem działania oszustów jest podawanie się za właściciela mieszkania, który przebywa za granicą i nie ma fizycznej możliwości spotkania się z nami osobiście. Kontakt odbywa się mailowo, ale otrzymujemy zapewnienie o możliwości ekspresowego wynajmu, bez sprawdzania jakichkolwiek danych. Schemat działania jest dość prosty: zostajemy poproszeni o wpłacenie zaliczki w postaci części czynszu, a oszust obiecuje nam przesłanie kluczy i umowy na wskazany przez nas adres. Oczywiście w przypadku, gdy daliśmy się nabrać nie zobaczymy ani pieniędzy, ani kluczy.

Całe szczęście, takie ogłoszenia zazwyczaj nie goszczą zbyt długo w serwisach ogłoszeniowych i są szybko eliminowane.

Kaucja za mieszkanie

Obowiązkowa. Nikt nie wynajmie nam mieszkania w ciemno bez kaucji. Maksymalna uregulowana prawnie kaucja za mieszkanie w Niemczech wynosi dwukrotność kalt miete, czyli czynszu bez opłat dodatkowych. Taką kaucje, albo wpłacamy na dedykowane konto oszczędnościowe, które może zostać rozwiązane po zakończeniu umowy najmu lub przekazujemy właścicielowi dbając o odpowiednie poświadczenie o przekazaniu kaucji w formie gotówki lub przelewu.

Prowizja dla biura nieruchomości

Ten temat jeszcze do niedawna wzbudzał wiele emocji wśród wynajmujących mieszkania. Kaucja potrafiła wynieść ponad dwukrotność kalt miete, co w droższych rejonach Niemiec jak np. Monachium mogło oscylować do kilku tysięcy euro.

Od pewnego czasu w związku ze zmianami prawnymi w tym momencie prowizje za wynajęcie mieszkania płaci właściciel nieruchomości. Wynajmujący nie ma obowiązku płacić za usługę biura i byłoby to nielegalne.

Koszty wynajmu mieszkania w Niemczech

Na sumę opłat za mieszkanie składają się gównie kalt miete, czyli czynsz plus nebenkosten, czyli opłaty. Połączenie obu kosztów nazywamy warm miete. Najczęściej nebenkosten obejmują wodę, prąd oraz opłaty dodatkowe jak wywóz śmieci, czy Hausmeister. O Internet praktycznie zawsze musimy zadbać sami i podpisać osobną umowę z operatorem.

Nasze miesięczne opłaty w postaci nebenkosten zostają raz do roku zweryfikowane w postaci spisania liczników i podsumowania zużycia. Liczniki sprawdzane są zazwyczaj na początku roku, po czym my lub właściciel mieszkania powinien otrzymać podsumowanie z informacją o nadpłacie lub niedopłacie.

Przy wynajmie mieszkania pamiętajmy o spisaniu stanu liczników i ujęciu tego jako załącznik do umowy lub wpisanie takiej informacji do umowy, aby w późniejszym czasie było nam łatwo podliczyć zużycie dla okresu w którym mieszkaliśmy.

Jakie dokumenty potrzebujemy, aby wynająć mieszkanie?

Właściciele nieruchomości oczekują od nas znacznie więcej, niż przyjęto w Polsce. Zazwyczaj zostajemy poproszeni o wypełnienie formularza nazywanego Selbstauskunft, w którym to musimy podać informacje o zarobkach, osobach, które mają mieszkać w danym mieszkaniu itp.

Jednak mimo wypełnienia druku, będzie nam ciężko wynająć cokolwiek bez posiadania trzech ostatnich fiszek z naszej pracy oraz, czasami okazania umowy o pracę.

Jak wygląda procedura wynajmu mieszkania?

  1. Znajdujemy ogłoszenie i kontaktujemy się z właścicielem, aby umówić się na oglądanie mieszkania,
  2. Czasami już na tym etapie jesteśmy proszeni o wypełnienie i przesłanie dokumentów o których mowa wyżej, aby odrzucić na wstępie osoby, które nie mają szans aby to mieszkanie wynająć,
  3. Oglądamy mieszkanie, przekazujemy naszą decyzję czy chcielibyśmy je wynająć,
  4. W przypadku większych miast, często musimy poczekać na decyzję właściciela bo to on wybiera osobę, której wynajmie mieszkanie. W mniejszych miasteczkach, często możemy dobić targu praktycznie “od ręki”.
  5. W przypadku pozytywnej decyzji z obydwóch stron podpisujemy umowę i ustalamy datę przekazania kluczy,
  6. W dniu przekazania kluczy lub wcześniej powinniśmy otrzymać od właściciela nieruchomości dokument, dzięki któremu będziemy mogli się zameldować w urzędzie miasta.

Jeżeli w naszym artykule “Wynajem mieszkania w Niemczech” nie znaleźliście odpowiedzi na nurtujące Was pytania zapraszamy do zadawania pytań w komentarzach.